Sprawdź opcjonalny rozmiar opon

Podaj rozmiar opony fabrycznej

szerokość (mm), profil (%), średnicę (cale)

Średnica opony w mm:

Podaj rozmiar opony jaką chcesz zastosować

Średnica opony w mm:

Różnica w średnicy koła wynosi -0.58%.
Możliwość zastosowania zamiennika: tak.

Jak korzystać z kalkulatora zamienników?

Kalkulator zamienników prezentuje dane na podstawie wyliczonej średnicy maksymalnej wg ETRTO (European Tyre and Rim Technical Organisation) dla danego rozmiaru opon z tolerancją od 1,5% do – 2,0% różnicy w średnicy dla rozmiaru opcjonalnego.

W trzech prostych krokach mogą Państwo sprawdzić czy wybrany zamiennik mozna zastosować.

Krok 1. W aktywne pola "Fabryczny rozmiar opon" prosimy wpisać rozmiar opon z oryginalnego wyposażenia samochodu.
Krok 2. W aktywne pola "Zamiennik" należy wpisać rozmiar, który chcą Państwo sprawdzić jako opcjonalny.
Krok 3. Kliknąć "oblicz". Można wówczas odczytać dane.

Np:
Rozmiar fabryczny: 195/65R15
Rozmiar zamienny: 205/55R16
Różnica w średnicy koła wynosi -0.58%.
Możliwość zastosowania zamiennika: tak.

Co oznacza, że opona 205/55R16 jest prawidłowym zamiennikiem a średnica opony jest tylko o 0,58% mniejsza od opony wzorcowej.

Zastosowanie innego rozmiaru opon niż montowany był fabrycznie w Państwa aucie, oznaczonego jako właściwy zamiennik w kalkulatorze zazwyczaj jest możliwe, ale istnieją pewne zastrzeżenia, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu:

  • Trzeba skonfrontować, czy faktycznie wybrany zamiennik akceptowany jest przez producenta Państwa samochodu jako opcjonalne ogumienie do tej konkretnej wersji auta.

  • Warto upewnić się, czy zmiana rozmiaru opon nie będzie problemowa z punktu widzenia prawa.

  • Indeks nośności nie może być niższy niż w oponie z pierwszego wyposażenia (niż w rozmiarze oryginalnym). Wyższy nie stanowi problemu.

  • Indeks prędkości:

* dla opon letnich powinien być przynajmniej taki sam jak w oponach oryginalnych, lub wyższy

* dla opon zimowych może być niższy o jedną bądź dwie klasy prędkości niż opon z pierwszego wyposażenia. Kierowca musi dostosować maksymalną prędkość do klasy prędkości opon (absolutnie nie wolno jej przekraczać).

  • Opcjonalnie montowane opony nie mogą dotykać po zamontowaniu amortyzatorów, a przy maksymalnym skręcie kół osi przedniej ocierać o elementy podwozia. W nadkolu musi być wystarczająca ilość miejsca.Prawdziwym testem w tym przypadku będzie jazda po nierównym terenie z pełnym obciążeniem.

  • Dobierając opony należy wziąć pod uwagę średnicę i szerokość posiadanych obręczy oraz sprawdzić, czy odpowiadają one nowemu rozmiarowi opon. Jeśli zmiana opon wiąże się również ze zmianą obręczy – pamiętać trzeba, że ich krawędź nie może się stykać z zaciskami tarcz hamulcowych.

  • Jeśli korzystają Państwo zimą z łańcuchów na koła konieczne jest dodatkowe miejsce w nadkolu. Najlepiej sprawdzić zalecenia producenta pojazdu (przy pewnych rozmiarach opon nie jest możliwe zastosowanie łańcuchów śnieżnych).

Korzystanie z kalkulatora ma Państwu pomóc dobrać opcjonalne ogumienie, niemniej jednak są to zamienniki teoretyczne i wymagana jest zawsze konsultacja ze specjalistą.

© Copyright 2023 Netcar SERWIS. Szablon: QuanticaLabs